MAG C410T-600 EVO III Combo Amp
Power Output: 600W
Power Requirement: 230 / 115V
Speaker Configuration: 4 x 10" BlueLine speaker+ tweeter
Frequency Response: -3dB at 17Hz and 30KHz
Speaker Outputs: 2 x Jack Outputs
High Instrument Input: Impedance 3.9MOhms / Input range 150mV - 20V p-p
Low Instrument Input: Impedance 10KOhms / Input range 300mV - 40V p-p
Line Input: Impedance 22k Ohms / Input level 0dBu nominal
DI Output: 600 Ohms balanced / Level -20dBu nominal
Tuner Output: Impedance 22k Ohms, level 0dBu nominal
Impedance: 8 ohm
Output Impedance: Minimum 4 ohm
Signal to noise: Better than 80dB (EQ flat)
EQ: Bass +/-15dB @ 100Hz
Lo Mid +/-15dB @ 220Hz
Middle +/-15dB @ 660Hz
Hi Mid +/-15dB @ 1.6kHz
Treble +/-15dB @ 7kHz shelving